کشتی های جنگی وایکینگ ها که از جنس چوب ساخته می شد چگونه اثرات خورنده آب نمک را تحمل می کرد؟

دریانوردان شمال اروپا چوب های مورد استفاده خود را با آتش حرارت می دادند و کیفیت آن را بهبود می بخشیدند. دانشی که ما امروزه در مورد ترموود یا چوب حرارت دیده و اصلاح شده داریم محصول فن آوری اصلاح حرارتی است که فنلاندی ها در دهه 1990 برای نخستین بار انجام دادند.

اما اصلاح چوب با حرارت دهی در واقع چه معنایی دارد؟  این فرایند به این معناست که چوب را حرارت می دهند و با حرارت دهی خاصیت های چوب تغییر می کند.

ترموود علاوه بر افزایش دوام، خاصیت های دیگرِ چوب را نیز بهتر می کند و به این دلیل است که چوب اصلاح شده حرارت دیده، به یکی از بهترین مصالح ساختمانی تبدیل شده است که استفاده از آن رو به رشد است. بهبود ثبات ابعادی چوب، باعث می شود این ماده در مقابل تغییر رطوبت، واکنش کمتری از خود نشان دهد و به همین دلیل می توان گفت برای ساخت نمای بیرونی، دکینگ، سونا و پارکت چوبی یک ماده بسیار عالی است. چوب گرمادیده نسبت به چوب معمولی، رطوبت کمتری را به خود جذب می کند؛ به همین دلیل احتمال بروز کپک و قارچ در آن کمتر است و بهتر می تواند گرما را تحمل نماید. علاوه بر تمام این ها، خواص طبیعی چوب نظیر زیبایی و ظاهر چشم نواز آن نیز حفظ می شود.

ترموود یا فرایند اصلاح حرارتی چوب مثل فرایند پخت نان است. این فرایند در یک اجاق ویژه به نام ترمو کیلن یا کوره دمادهی صورت می گیرد. سنسورها هر لحظه اطلاعات دریافتی از کوره و چوب را به کامپیوتر ارسال می کنند و کامپیوترها تحت نظارت مداوم متخصصان فرایند اصلاح حرارتی چوب است.

به منظور حفظ بالاترین حد کیفیت چوب، فرایند گرمادهی اصلاح چوب با استفاده از فرمول خاصی صورت می گیرد که محصول پانزده سال کار سخت و حرفه ای است.

تمام متخصصین اصلاح حرارتی از یک اصل ثابت پیروی می کنند: دمای چوب ها را حداکثر ظرف 48 ساعت تا 215 درجه بالا می برند و رطوبت تعادلی آن را کم می کنند و بعد فرایند خنک کنندگی آغاز می شود. هیچ ماده شیمیایی در این روند استفاده نمی شود، بلکه فقط از گرما و بخار استفاده می شود.

پرکاربردترین نوع چوب مورد استفاده در فرایند تولید ترموود، چوب زبان گنجشک و کاج است. زبان گنجشک اصلاح شده به رنگ شکلاتی تیره و چوب کاج اصلاح شده به رنگ عسل است. اگر از مواد محافظ لازم استفاده نکنیم، چوب حرارت دیده و اصلاح شده ضمن قرار گرفتن در معرض نور خورشید تغییر رنگ می دهد و مثل چوب اصلاح نشده، به رنگ نقره ای خاکستری در می آید